Atrakcje okolicy

ATRAKCJE WARTE ZOBACZENIA
Oświęcim
to miejscowość historyczna, znana w całej Polsce i na świecie. To miasto pełne ciekawych miejsc i sympatycznych ludzi. Warto nas odwiedzić i spędzić czas korzystając z wielu możliwości jakie oferuje Oświęcim.

1. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Światowy symbol Zagłady i II Wojny Światowej. Muzeum powstało w 1947 roku, składa się z dwóch integralnych części: dawnego macierzystego obozu w Oświęcimiu (KL Auschwitz I Stamlager) oraz dawnego obozu w Brzezince (KL Auschwitz II- Birkenau). Jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Muzeum Żydowskie i Synagoga Chewra Lomdei Misznajot.
Synagoga, która po II Wojnie Światowej ponownie pełni funkcję sakralną. Zwiedzającym udostępniono także część muzealną, która przedstawia historię Żydów oświęcimskich stanowiących połowę mieszkańców przedwojennego Oświęcimia.

3. Rynek w Oświęcimiu.
Położony jest w miejscu dawnego placu handlowego średniowiecznego Oświęcimia. Dawna, drewniana zabudowa została zniszczona przez pożar i zastąpiona murowanymi kamienicami. Wśród nich na uwagę zasługuje Kamienica Ślebarskich z początku XIX wieku, obecnie siedziba Sądu Rejonowego. Ratusz oświęcimski powstał w latach 1872-1875, nosi cechy klasycznej gotyckiej budowli. Codziennie w południe rozbrzmiewa stąd hejnał. którym, są pierwsze cztery takty poloneza oświęcimianina autorstwa Aleksandra Orłowskiego.

4. Zamek w Oświęcimiu.
Budowla wzniesiona w średniowieczu na szczycie wzgórza. Do dzisiaj zachowały się resztki murów obronnych a pod zamkiem ciągną się dwa tunele: starszy (zbudowany przed 1914 r.) i drugi wydrążony przez Niemców, pełniący dawniej funkcję schronu przeciwlotniczego. Wieża zamku jest jedną z najstarszych budowli ceglanych w Małopolsce i najwyższym zachowanym murem gotyckim w Polsce.

5. Kościół Księży Salezjanów Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i Kaplica św. Jacka.
Świątynia została zbudowana na ruinach XIV wiecznego kościoła gotyckiego oo. dominikanów. Obiekt w pierwotnym, drewnianym kształcie ulegał częstym pożarom, a po kasacji zakonu przez cesarza austriackiego Józefa II, w 1782 roku, opustoszała świątynia niszczała. W 1898 roku obiekt przejęli Salezjanie z Turynu, którzy rozpoczęli odbudowę świątyni. Nie zachowało się dawne wyposażenie kościoła, można tu jednak obejrzeć kopię obrazu turyńskiego Wspomożycielki z 1907 roku. Jedyny zachowany obiekt z zespołu klasztornego dominikanów w Oświęcimiu, to dawny kapitularz, a od 1594 roku- kaplica św. Jacka Odrowąża.

6. Wiślana Trasa Rowerowa.
Szlak rowerowy, biegnący wzdłuż Wisły, łączący Beskidy ( początek nad Jeziorem Czerniańskim, u zbiegu Czarnej i Białej Wisełki ) z Bałtykiem ( koniec szlaku w Gdańsku) . Tras główna oraz regionalne i lokalne odcinki łącznikowe liczą łącznie około 1200 km – jest to najdłuższy szlak rowerowy w Polsce. Łączy on obiekty o dużej wartości przyrodniczej, kulturowej i historycznej.

https://www.centrumrowerowe.pl/blog/wislana-trasa-rowerowa-malopolskie/


7. Zagroda żubrów w Pszczynie.
W zagrodzie znajdują się nie tylko największe ssaki w Europie- żubry, ale też mnóstwo innych: muflony, jelenie, sarny, daniele oraz kaczki krzyżówki, kazarki rdzawe, bernikli, gęsi łabędzionose, łabędzie i pawie indyjskie. Zagroda wyposażona jest w tablice edukacyjne, które informują zwiedzających o historii gatunków.

8. Wieliczka.
Polecamy Państwu podróż do słynnej zabytkowej kopalni soli.

9. Kraków

10. Wędkarstwo.
W pobliżu pensjonatu rozciąga się malownicze miejsce, gdzie Soła uchodzi do Wisły, idealne dla zapalonych wędkarzy. Kolejne miejsce to jeziora Kruki w Oświęcimiu. Sztuczne zbiorniki , do których dopływa woda z rzeki Soły. Innym miejscem ciekawym dla wędkarzy jest łowisko, które nadaje się do organizacji zawodów – kanał Dwory. Znajduje się on we wschodniej dzielnicy Oświęcimia (w stronę Zatoru). Miłośnicy przyrody oraz Ci, których pasjonuje fotografia mają niepowtarzalną okazję obejrzenia, lub utrwalenia na fotograficznej kliszy, niezwykle rzadkich gatunków ptaków. Przebywając na Oświęcimskiej ziemi możesz spotkać w ich naturalnym środowisku Ślepowrona, Podgorzałka, Hełmiatka, czy Rybitwę Białowąsą.

Administrator

No description. Please update your profile.

    Nasze specjalności
    Znajdź nas na facebook

Facebook Messenger